Test HOKA one one Huaka

Test HOKA one one Huaka

Na úvod spomeniem pár vecí, pre ktoré Vás bude značka Hoka (tento krát model Huaka) minimálne zaujímať: 1. Výška medzipodrážky – áno, toto je ich hlavná odlišnosť. Osobne neviem o žiadnej bežeckej obuvi, ktorá by mala ...
Zaujímavosti30.05.2018 13:46:32

Na úvod spomeniem pár vecí, pre ktoré Vás bude značka Hoka (tento krát model Huaka) minimálne zaujímať:

1. Výška medzipodrážky – áno, toto je ich hlavná odlišnosť. Osobne neviem o žiadnej bežeckej obuvi, ktorá by mala priemernú výšku medzipodrážky tak šialene vysokú. V tomto prípade vyhráva funkčnosť nad dizanom. A preto je dobré si pripomenúť dôvod, pre ktorý vlastne značka Hoka vznikla - maximálna miera tlmenia čo najdlhší čas.

2. Tlmenie narazov - po naozaj mnohých značkách a typoch bežeckej obuvi bol u mňa rebríček najlepšie “tlmiacich” bežeckých topánok jasne určený. 
Na prvých priečkach bola značka ASICS, ktorá okupovala pomerne značnú časť. Nasledovalo Mizuno, kde je miera tlmenia nárazov formou vlnovej dosky subjektívne slabšia. A teraz tu máme značku Hoka. Áno, poviete si, veď keď má 2 x takú vysokú podrážku, určite musí tlmiť fantasticky. A to samozrejme aj platí. Čo ma však zaujalo, je akou formou to celé funguje. Lebo ako sami viete, tlmenie je len jeden z dôležitých atribútov. Musím čestne priznať, že prechod každou jednou fázou bežeckého kroku bol príjemný zážitok. Od nášlapu, až po fázu odrazu, kde máte príjemný pocit, že absorbovaná energia sa práve pre Vás uvolňuje.

3. Drop len 6.5mm - Nechajme teraz debatu o “správnej” výške medzipodrážky bokom. Hoka na to ide trošku z opačnej strany. Pri pohľade na každý jeden model od tejto značky si poviete, ten drop musí byť šialene vysoký. Opak je však pravdou. Model Huaka má len 6.5mm. Pre porovnanie ASICS (tréningová obuv) 10mm, Mizuno 12mm. A to naozaj cítiť. V pozitívnom zmysle slova. Váš beh tak opäť dostáva nový impulz.

4. Hmotnosť – len 258 gramov - A tento údaj ma dostal. Prvý krát budete prekvapený, ak model Hoka zoberete do rúk. Tak masívna bežecká obuv a pritom skutočne nízka hmotnosť. V podstate je Hoka s tréningovým modelom na hmotnostnej úrovni pretekových modelov ostatných značiek.

Na záver len dodám, že po tomto teste mením na značku Hoka názor. Ten prvotný bol, že umňa v poličke nikdy neskončia. Teraz úprimne priznávam, že svoje miesto si tam určite zaslúžia. :-)

Poradí vám Patrik
Poradí vám Patrik

Otázky k behu, výberu a nákupu

Po - Pia: 9:30 - 18:00