vyhody_energetickych_gelov_pre_bezcov

Energetické gély

Gély okrem cukrov obsahujú aj minerály a stopové prvky, ktoré telo potrebuje pri vysokej záťaži. Pri pretekoch vypotíme veľké množstvo horčíka a draslíka, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie svalov. Gél predstavuje ...
Výživa a pitný režim01.08.2018 13:39:15

Gély okrem cukrov obsahujú aj minerály a stopové prvky, ktoré telo potrebuje pri vysokej záťaži. Pri pretekoch vypotíme veľké množstvo horčíka a draslíka, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie svalov. Gél predstavuje jednoduchý spôsob ako tieto stratené minerály doplniť.

Samotné gély však nie sú všetko, maratón za Vás iste neodbehnú. Ak nemáte natrénované, na trati sa budete trápiť bez ohľadu na to, či zjete jeden, dva, alebo hneď aj tri gély. Doba regenerácie bude tiež dlhšia, závisiac od toho ako veľmi sa Vaša aktuálna kondícia vzdialila od tej ideálnej.

Pri géloch pozor, ak ich plánujete použiť na maratóne, treba ich predtým vyskúšať pri dlhších behoch. Takto sa uistíte, že telo na ne dobre reaguje a na preteku Vás neprekvapia žalúdočné ťažkosti. Avšak aj keď ste na ne zvyknutí, netreba ich brať príliš veľa v krátkom časovom horizonte. Za optimálne sa považujú maximálne 2 gély za hodinu, inak si koledujete, že viac času ako na trati strávite na WC alebo v priľahlých kríkoch.
Požitie gélu plánujte. Najlepšie je zjesť ich pred občerstvovacou stanicou a zapiť trochou vody. Telo potrebuje vodu na strávenie cukrov. Pred pretekom si preto pozriete rozmiestnenie občerstvovačiek na trati.

Ako sa vyznať v ponuke gélov?

Izotonické energetické gély
Izotonický znamená, že už je zmiešaný do správnej elektrolytovej rovnováhy. Nepotrebujete príjimať vodu naviac. Dodajú energiu a poskytnú optimálnu hydratáciu. Nevýhodou je, že sú o niečo viac objemné a pri behu môžu zavadzať.

Glukóza / Fruktóza v pomere 2:1
Kombinácia glukózy a fruktózy v pomere 2:1 vedie k vyššiemu príjmu sacharidov ako keď sa spoliehame len na samotnú glukózu. Glukóza ma vysoký glykemický index a okamžite zvyšuje cukor v krvi. Fruktóza má glykemický index nižší a hladinu cukru v krvi zvyšuje pomalšie. Kombinácia glukózy a fruktózy je preto vhodná najmä na dlhé behy, kde je dôležitý pravidelný a dostatočný prísun energie.

Kofeín 
Niektoré energetické gély tiež obsahujú kofeín. Štúdie dokazujú, že užitie kofeínu može zvýšit výkon, hoci jeho účinok sa medzi jednotlivcami môže líšiť. Pri dlhých behoch bežci preferujú užitie gélu s kofeínom na konci závodu, na nabudenie sa a na prekonanie únavy. Pozor však na jeho užitie pri horúcom počasí, kofeín pôsobí ako diuretikum a može prispieť k dehydratácii.

Všeobecne neexistuje ten „najlepší energetický gél“. Každý bežec musí zo začiatku experimentovať, kým si nájde ten svoj pravý. Ak je gél pred pretekom dostatočne odskúšaný, ostáva už len smelo vybehnúť na trať.


Zdroj: Článok bol voľne preložený www.allaboutrunning.net

Poradí vám Patrik
Poradí vám Patrik

Otázky k behu, výberu a nákupu

Po - Pia: 9:30 - 18:00