Bežecké poradenstvo

Vítame ťa na našej stránke! Keďže si si klikol na bežecké poradenstvo, je nám jasné že potrebuješ s niečím poradiť. V riadkoch nižsie sa dozvieš viac o tom, ako správne vybrať bežeckú obuv, prečo je dôležité rozlišovať povch po ktorom budeš behať, aký je rozdiel medzi pronáciou a netrálnym nášplapom, či ako zvoliť správnu veľkosť. 

Spevnený vs nespevnený (na akom povrhu budeš behať)

Ako prvé je potrebné rozhodnutie na akom podklade budem behať. Buď je to nespevnený povrch (trail, lesné cesty), alebo spevnený povrch (asfalt, betón). Toto rozdelenie je dôležité a treba si uvedomiť, že ani v tomto prípade neexistuje univerzál, len bežecká obuv ktorá nie je 100% ani na jednom povrchu. Nerešpektovanie tohto delenia znamená v lepšom prípade rýchle opotrebovanie bežeckej obuvi v tom horšom zranenie, ktorému sa dalo bezpečne predísť!

Spevnený povrch - asfalt, betón
Nespevnený povrch - lesné a poľné cesty

Došľap (vedenie chodidla)

Pri výbere bežeckej obuvi je dôležité poznať vedenie chodidla/došľap. Existujú tri základné skupiny bežcov : Pronátor (vnútorné vedenie chodidla), Supinátor (vonkajšie vedenie chodidla) a Neutrál (priame vedenie chodidla). Je dobré zdôrazniť, že sa nejedná o najlepší, alebo najhorší nášlap, jedná sa len fakt, ktorý treba pri výbere akceptovať a ozrejmiť ho predajcovi. 

Neutrálny došľap

Môžme ho nazvať aj správny, kedy je chodidlo od nášlapu, cez fázu státia až po odraz vedené v takzvanej ideálnej pozícii . Znamená to, že koleno je vedené pod priamym, 90 stupňovým uhlom.
Výhody – bežec nepotrebuje špeciálne podporné technológie (duomax) a má voľnú ruku pri výbere bežeckej obuvi. Efektivita každého jedného bežeckého kroku je na tej najvyššej úrovni.

 feet_jpg.jpg

Pronácia 

Je častým bežeckým javom. Jedná sa o vedenie chodidla pod uhlom menším ako 90 stupňov.
Pre tieto prípady je odporúčané používať bežeckú obuv, ktorá obsahuje podporné technológie na vnútornej strane bežeckej obuvi. Konkrétne sa jedná o technológie pod úrovňou klenby, ktoré majú vlastnosť pomôcť a korigovať pronáciu a tým zefektívňovať kvalitu behu a zároveň eliminovať pripadné zranenia.

pronacia.jpg


Supinácia 

Je to opačný stav k pronácii, vedenie po vonkajšej strane chodidla. Dráha kolena opisuje uhol väčší ako 90 stupňov. Vonkajšia časť obuvy je podporená o technológie, ktoré majú vlastnosť eliminovať supinačné vedenie chodidla a zefektívňovať každý jeden bežecký krok.

supinacia.jpg

Aj pronáciu, aj supináciu je možné kvalitnou bežeckou obuvou eliminovať.
Vo všetkých prípadoch je výber obuvi alfou a omegou. Aj pronáciu, aj supináciu je možné kvalitnou obuvou neutralizovať či už z hľadiska dosiahnutia lepších výkonov, alebo zabránenia a eliminovania prípadných zranení. 
Treba mať na mysli, že beh má veľmi veľa pozitívnych účinkov, je nenahraditeľnou pohybovou aktivitou, no pri zlom výbere bežeckej obuvi, nám dokáže poriadne skomplikovať tréning, či potešenie z pohybu. Správna bežecká obuv má prinášať potešenie a radosť, a zároveň chrániť pred zranením. 

Správny výber veľkosti

Výrobcovia bežeckej obuvi (alebo akejkoľvek inej) nám to vôbec nezjednodušujú! Čo značka, to iná veľkosť. Preto sme si pre Vás pripravili veľkostné tabuľky spoločne s presnými inštrukciami, ako si vybrať tú správnu veľkosť. Pri každej bežeckej obuvi nájdete pri výbere veľkostí link: "ako vybrať správnu veľkosť", ktorý jednoducho paradí pri správnom býbere. Ak ste ale neistý, alebo potrebujete poradiť, sme tu pre Vás. 

Prajeme príjemné nakupovanie.