Poradí vám odborník Patrik
Po-Pia: 9:30 - 18:00Vítame ťa na našej stránke! Keďže si si klikol na bežecké poradenstvo, je nám jasné že potrebuješ s niečím poradiť. V riadkoch nižsie sa dozvieš viac o tom, ako správne vybrať bežeckú obuv, prečo je dôležité rozlišovať povch po ktorom budeš behať, aký je rozdiel medzi pronáciou a netrálnym nášplapom, či ako zvoliť správnu veľkosť. V prípade, že sa hľadáš nejaké tréningové tipy, testy bežeckej obuvi prípadne iné info o behu, skús náš výborný bežecký blog, alebo youtubový kanál. Ak si odpoveď na tvoju otázku aj tak nenašiel, sme Ti plne k dispozícii.
Ako prvé je potrebné rozhodnutie na akom podklade budem behať. Buď je to nespevnený povrch (trail, lesné cesty), alebo spevnený povrch (asfalt, betón). Toto rozdelenie je dôležité a treba si uvedomiť, že v tomto prípade neexistuje univerzál, ktorý bude na 100% vyhovovať ako v náročnom teréne, tak aj na ceste. K dispozícii sú modely, ktoré sa snažia nájsť čo najväčší prienik, napr. Inov-8 Trail Talon, prípadne Hoka Challenger ATR, netreba však zabúdať, že aj táto "univerzálna" bežecká obuv je o kompromisoch. Práve preto nedokážu 100% zastúpiť cestnú či trailovú bežeckú obuv.
Spevnený povrch - asfalt, betón
Nespevnený povrch - lesné a poľné cesty
Pri výbere bežeckej obuvi je dôležité poznať vedenie chodidla/došľap. Toto rozdelenie je však platné len na cestnú bežeckú obuv, keďže pri nespevnenom povrchu ide o mäkký terén a práve v ňom sa strácia podpora/kontrola pronácia. Existujú tri základné skupiny bežcov : Pronátor (vnútorné vedenie chodidla), Supinátor (vonkajšie vedenie chodidla) a Neutrál (priame vedenie chodidla). Je dobré zdôrazniť, že sa nejedná o najlepší, alebo najhorší nášlap, jedná sa len fakt, ktorý treba pri výbere akceptovať a ozrejmiť ho predajcovi. V prípade, že svoj nášlap nepoznáte, je potrebné absolvovať diagnostiku nášlapu, ktorá u nás prebieha na bežeckom páse. Ak možnosť návštevy u nás na predajni nemáte, môžete si spraviť aspoň jednoduchý test cez našu aplikáciu.
Môžme ho nazvať aj správny, kedy je chodidlo od nášlapu, cez fázu státia až po odraz vedené v takzvanej ideálnej pozícii . Znamená to, že koleno je vedené pod priamym, 90 stupňovým uhlom.
Výhody – bežec nepotrebuje špeciálne podporné technológie (napr. dynamic duomax) a má voľnú ruku pri výbere bežeckej obuvi. Efektivita každého jedného bežeckého kroku je na tej najvyššej úrovni. Komplet zoznam neutrálnej cestnej bežeckej obuvi nájdete tu.
Pronácia
Je častým bežeckým javom. Jedná sa o vedenie chodidla pod uhlom menším ako 90 stupňov.
Pre tieto prípady je odporúčané používať bežeckú obuv, ktorá obsahuje podporné technológie na vnútornej strane bežeckej obuvi. Konkrétne sa jedná o technológie pod úrovňou klenby, ktoré majú vlastnosť pomôcť a korigovať pronáciu a tým zefektívňovať kvalitu behu a zároveň eliminovať pripadné zranenia. Komplet zoznam pronačnej cestnej bežeckej obuvi nájdete tu.
Supinácia
Je to opačný stav k pronácii, vedenie po vonkajšej strane chodidla. Dráha kolena opisuje uhol väčší ako 90 stupňov. Vonkajšia časť obuvy je podporená o technológie, ktoré majú vlastnosť eliminovať supinačné vedenie chodidla a zefektívňovať každý jeden bežecký krok. Komplet zoznam supinačnej cestnej bežeckej obuvi nájdete tu.
Aj pronáciu, aj supináciu je možné kvalitnou bežeckou obuvou eliminovať. Vo všetkých prípadoch je výber obuvi alfou a omegou. Aj pronáciu, aj supináciu je možné kvalitnou obuvou neutralizovať či už z hľadiska dosiahnutia lepších výkonov, alebo zabránenia a eliminovania prípadných zranení.
Treba mať na mysli, že beh má veľmi veľa pozitívnych účinkov, je nenahraditeľnou pohybovou aktivitou, no pri zlom výbere bežeckej obuvi, nám dokáže poriadne skomplikovať tréning, či potešenie z pohybu. Správna bežecká obuv má prinášať potešenie a radosť, a zároveň chrániť pred zranením.