Bežecká abeceda

Bežecká abeceda je súbor cvikov, ktoré slúžia na osvojenie si správnej techniky behu. Tvorí ju kombinácia posilňovania, koordinácie a strečingu. Bežecká abeceda by mala byť zaradená na začiatok tréningu, aby bol bežec koncentrovaný a vládal vykonať všetky cviky dôkladne. Pozostáva z liftingu, skippingu, vysokých kolien a zakopávania.

Lifting 

Pri liftingu pracuje päta a špička. Začíname položením ľavého bruška nohy na podložku a plynulým pohybom sa dostaneme na pätu. Tento istý pohyb opakujeme pravou nohou. Začať môžeme na mieste a postupne sa môžeme pohybovať aj dopredu, pohyb je ale minimálny. Dôležité pri tomto cviku je držať telo napnuté.

Skipping

Po liftingu nasleduje skipping, pri ktorom vykonávame tú istú aktivitu ako pri liftingu – rolujeme chodidlo od bruška nohy k päte, ale dvíhame kolená vyššie. Taktiež držíme telo napnuté. Dôležitá časť skippingu je frekvencia – čím rýchlejšie, tým lepšie. 

Vysoké kolená

Pri behu s vysokými kolenami sa odrážame z prednej časti chodidla, pričom chodidlo by malo byť v rovnobežnej polohe s povrchom, po ktorom beháme. Prednú časť tela držíme v miernom predklone, t.j. hlava, ramená, bedro a členok tvoria jednu priamku. 

Zakopávanie

Pri zakopávaní lýtko zdvíhame aktívnym pohybom smerom k zadnej strany stehna. U väčšiny bežcov je táto časť stehna slabšia, preto môžete zo začiatku pociťovať tlak alebo ťahanie, pri opakovaní cviku si na to ale zvykne. 

Mám záujem o bežeckú obuv

Poradí vám Patrik
Poradí vám Patrik

Otázky k behu, výberu a nákupu

Po - Pia: 9:30 - 18:00