Predajňa už OTVORENÁ a ONLINE beží bez zmeny. Široká ponuka skladom a bezpečný spôsob doručenia + možnosť osobného odberu na predajni. 

Slovník pojmov

Spevnený povrch vs nespevnený povrch 

Ako prvé je potrebné rozhodnutie na akom podklade budem behať. Buď je to nespevnený povrch (trail, lesné cesty), alebo spevnený povrch (asfalt, betón). Toto rozdelenie je dôležité a treba si uvedomiť, že v tomto prípade neexistuje univerzál, ktorý bude na 100% vyhovovať ako v náročnom teréne, tak aj na ceste. K dispozícii sú modely, ktoré sa snažia nájsť čo najväčší prienik, napr. Inov-8 Trail Talon, prípadne Hoka Challenger ATR, netreba však zabúdať, že aj táto "univerzálna" bežecká obuv je o kompromisoch. Práve preto nedokážu 100% zastúpiť cestnú či trailovú bežeckú obuv. 

Spevnený povrch - asfalt, betón
Nespevnený povrch - lesné a poľné cesty

 

Došľap (vedenie chodidla)

Pri výbere bežeckej obuvi je dôležité poznať vedenie chodidla/došľap. Toto rozdelenie je však platné len na cestnú bežeckú obuv, keďže pri nespevnenom povrchu ide o mäkký terén a práve v ňom sa strácia podpora/kontrola pronácia. Existujú tri základné skupiny bežcov : Pronátor (vnútorné vedenie chodidla), Supinátor (vonkajšie vedenie chodidla) a Neutrál (priame vedenie chodidla). Je dobré zdôrazniť, že sa nejedná o najlepší, alebo najhorší nášlap, jedná sa len fakt, ktorý treba pri výbere akceptovať a ozrejmiť ho predajcovi. V prípade, že svoj nášlap nepoznáte, je potrebné absolvovať diagnostiku nášlapu, ktorá u nás prebieha na bežeckom páse. Ak možnosť návštevy u nás na predajni nemáte, môžete si spraviť aspoň jednoduchý test cez našu aplikáciu.

 

Neutrálny došľap

Môžme ho nazvať aj správny, kedy je chodidlo od nášlapu, cez fázu státia až po odraz vedené v takzvanej ideálnej pozícii . Znamená to, že koleno je vedené pod priamym, 90 stupňovým uhlom.
Výhody – bežec nepotrebuje špeciálne podporné technológie (napr. dynamic duomax) a má voľnú ruku pri výbere bežeckej obuvi. Efektivita každého jedného bežeckého kroku je na tej najvyššej úrovni. Komplet zoznam neutrálnej cestnej bežeckej obuvi nájdete tu.

 

Pronácia 

Je častým bežeckým javom. Jedná sa o vedenie chodidla pod uhlom menším ako 90 stupňov.
Pre tieto prípady je odporúčané používať bežeckú obuv, ktorá obsahuje podporné technológie na vnútornej strane bežeckej obuvi. Konkrétne sa jedná o technológie pod úrovňou klenby, ktoré majú vlastnosť pomôcť a korigovať pronáciu a tým zefektívňovať kvalitu behu a zároveň eliminovať pripadné zranenia. Komplet zoznam pronačnej  cestnej bežeckej obuvi nájdete tu.


 

Supinácia 

Je to opačný stav k pronácii, vedenie po vonkajšej strane chodidla. Dráha kolena opisuje uhol väčší ako 90 stupňov. Vonkajšia časť obuvy je podporená o technológie, ktoré majú vlastnosť eliminovať supinačné vedenie chodidla a zefektívňovať každý jeden bežecký krok. Komplet zoznam supinačnej cestnej bežeckej obuvi nájdete tu.

Aj pronáciu, aj supináciu je možné kvalitnou bežeckou obuvou eliminovať. Vo všetkých prípadoch je výber obuvi alfou a omegou. Aj pronáciu, aj supináciu je možné kvalitnou obuvou neutralizovať či už z hľadiska dosiahnutia lepších výkonov, alebo zabránenia a eliminovania prípadných zranení. 
Treba mať na mysli, že beh má veľmi veľa pozitívnych účinkov, je nenahraditeľnou pohybovou aktivitou, no pri zlom výbere bežeckej obuvi, nám dokáže poriadne skomplikovať tréning, či potešenie z pohybu. Správna bežecká obuv má prinášať potešenie a radosť, a zároveň chrániť pred zranením.

Tretry

Tretry sú špeciálna bežecká obuv, ktorá sa používa primárne na beh po atletickej dráhe. Ich konštrukcia sa skladá z pevnej a odolnej podrážky s klincami, ktorá sa prispôsobí bežeckému terénu. Rozmiestnenie, počet a veľkosť klincov sa líši podľa použitia, napríklad na krátke alebo dlhé šprinty, krátke alebo dlhé trate, cezpoľný beh. Vďaka nižšej hmotnosti ako štandardná bežecká obuv, môžete s tretrami behať rýchlejšie a zlepšiť vaše bežecké výkony. Tesnejšia konštrukcia tretier taktiež zaručuje vyššiu obratnosť. V súčasnosti medzi najznámejších výrobcov bežeckých tretier patria Asics a Mizuno.

Mám záujem o bežecké topánky značky Asics

 

Sacharidy

Sacharidy spolu s bielkovinami a tukmi tvoria základné makroživiny v potrave. Sú to organické zlúčeniny, ktoré sa z chemického hľadiska skladajú z uhlíka (C), vodíka (H) a kyslíka (O). Ľudské telo ich prijíma zo stravy (jedlo, pitie) a prevažne využíva ako zdroj energie. Jeden gram sacharidov predstavuje približne 4 kcal (16kJ).

Delenie sacharidov

Sacharidy delíme na jednoduché sacharidy - monosacharidy a disacharidy –  a zložené (komplexné) sacharidy – oligosacharidy a polysacharidy. 

Jednoduché sacharidy – monosacharidy a disacharidy – sú zložené z jednej, resp. dvoch jednotiek cukru. Sú ľahko stráviteľné a poskytujú telu okamžitý zdroj energie. Nachádzajú sa napríklad v ovocí, sladidlách, sladkostiach, mliečnych výrobkoch a doplnkových výživach. Ich denný príjem by však nemal presahovať 10 % celkového energetického príjmu, keďže sú to tzv. prázdne kalórie. To však neplatí, ak ste aktívny športovec a potrebujete doplniť energiu počas alebo po tréningu, napríklad v podobe športovej výživy. Tieto sacharidy dodajú pečeni a svalom dostatok zásob glykogénu, a teda dostatok energie na fyzickú aktivitu. 

Zložené sacharidy – oligosacharidy a polysacharidy – sú oveľa prospešnejšie pre organizmus ako jednoduché sacharidy, keďže obsahujú viac nutričných látok, pomalšie sa vstrebávajú, a tým zasýtia na dlhšiu dobu. Oligosacharidy nájdeme hlavne v strukovinách, polysacharidy napríklad v obilninách, zemiakoch a ryži. 

Odporúčané množstvo

Denný príjem sacharidov by mal tvoriť približne 50 – 60 % celkového energetického príjmu, pričom väčšina by mala pochádzať z polysacharidov.  

Relevantné produkty: GU Hydration drink, Kompava Hypofit, Gu Roctane Protein Recovery Drink Mix

Mám záujem o športovú výživu 


Bežecká abeceda

Bežecká abeceda je súbor cvikov, ktoré slúžia na osvojenie si správnej techniky behu. Tvorí ju kombinácia posilňovania, koordinácie a strečingu. Bežecká abeceda by mala byť zaradená na začiatok tréningu, aby bol bežec koncentrovaný a vládal vykonať všetky cviky dôkladne. Pozostáva z liftingu, skippingu, vysokých kolien a zakopávania.

Lifting 

Pri liftingu pracuje päta a špička. Začíname položením ľavého bruška nohy na podložku a plynulým pohybom sa dostaneme na pätu. Tento istý pohyb opakujeme pravou nohou. Začať môžeme na mieste a postupne sa môžeme pohybovať aj dopredu, pohyb je ale minimálny. Dôležité pri tomto cviku je držať telo napnuté.

Skipping

Po liftingu nasleduje skipping, pri ktorom vykonávame tú istú aktivitu ako pri liftingu – rolujeme chodidlo od bruška nohy k päte, ale dvíhame kolená vyššie. Taktiež držíme telo napnuté. Dôležitá časť skippingu je frekvencia – čím rýchlejšie, tým lepšie. 

Vysoké kolená

Pri behu s vysokými kolenami sa odrážame z prednej časti chodidla, pričom chodidlo by malo byť v rovnobežnej polohe s povrchom, po ktorom beháme. Prednú časť tela držíme v miernom predklone, t.j. hlava, ramená, bedro a členok tvoria jednu priamku. 

Zakopávanie

Pri zakopávaní lýtko zdvíhame aktívnym pohybom smerom k zadnej strany stehna. U väčšiny bežcov je táto časť stehna slabšia, preto môžete zo začiatku pociťovať tlak alebo ťahanie, pri opakovaní cviku si na to ale zvykne. 

Mám záujem o bežeckú obuv

 

Maratón

Maratón (alebo maratónsky beh) je beh na vzdialenosť dlhú 42,195 km. Za jeho vznikom stojí mýtus o gréckom bežcovi Feidippidovi, ktorý bol vyslaný z mesta Maratón do Atén, aby oznámil, že Peržania boli porazení v bitke pri Maratóne. Do prvých moderných olympijských hier bol maratón zaradený v Aténach v roku 1896, vtedy však mohli v tejto disciplíne pretekať len muži. Do ženských olympijských disciplín ho zaradili takmer o sto rokov neskôr. V súčasnosti je maratón veľmi populárny medzi všetkými vekovými kategóriami. Niektorí maratónski bežci sú motivovaní testovaním svojich limitov, iní zas behajú rekreačne alebo pre charitatívne účely. Ročne zabehnú maratón statisíce bežcov. Rekord v mužskej kategórii patrí Eliudovi Kipchogovi (1:59:40) a v ženskej Paule Radcliffovej (2:15:25).

Príprava

Dĺžka prípravy na maratón je individuálna na základe kondície a bežeckých skúseností bežca. Spravidla by však mala trvať 12 až 24 týždňov. Každá príprava by mala zahŕňať realistický, systematický tréningový plán obsahujúci bežecké tréningy na krátke a dlhé vzdialenosti, ale aj iné pohybové aktivity, ako napríklad bicyklovanie, plávanie, turistiku. Netreba zabúdať ani na regeneráciu. Dôležité pri tréningu je aj dbať na správnu výbavu a hlavne kvalitnú bežeckú obuv. 

Mám záujem o bežeckú obuv

Trail

Trail alebo trailový beh je beh vo voľnej prírode, či už ide o vyznačené turistické chodníky, lesné cesty alebo hrebeňovky. Trailový beh je čoraz populárnejšiou formou behu na Slovensku, o čom svedčí aj zvýšený záujem o preteky a ich počet, ako napríklad Nízkotatranská stíhačka, Tatranská šelma alebo Východniarska 100. Slovensko je priam ideálnou krajinou na trailový beh, keďže ponúka množstvo trailových trás po celom svojom území. Medzi najpopulárnejšie destinácie patria napríklad Malá alebo Veľká Fatra, či Nízke alebo Vysoké Tatry. Trasu si môžete naplánovať alebo sa len tak nechať viesť lesnou cestou.

Benefity trailového behu

Trailový beh poskytuje bežcom mnohé výhody. Hlavným pozitívom je samotná príroda, ktorá vás bude obklopovať a poskytne vám nádherné výhľady, najmä na horských hrebeňoch. Na rozdiel od behu po asfalte, trailový beh je oveľa šetrnejší k ľudskému telu, keďže sa behá po mäkších povrchoch – lesných a poľných cestách. Tým sa šetria kĺby a chrupavky. Pri behu v prírode sa taktiež strieda záťaž rôznych častí tela, keďže často dochádza k zmene terénu, stúpaniam a klesaniam. V porovnaní s tým, beh po ceste vyvíja tlak stále na tie isté partie tela. Trail taktiež pozitívne vplýva na psychiku. 

Výbava pre trail

Trail sa praktizuje za akéhokoľvek počasia, ktoré vie byť hlavne vo vysokohorskom teréne veľmi premenlivé, preto netreba podceňovať vhodnú bežeckú výbavu, ktorej ponuka a kvalita je momentálne na veľmi vysokej úrovni. Medzi základné vybavenie patrí trailová bežecká obuv, teleskopické paličky (na dlhšie trasy), mobilný telefón, fľaša s vodou alebo iontový nápoj, bežecký batoh, náhradné oblečenie, občerstvenie, a pre náročnejšie trasy aj lekárnička a čelovka.

Mám záujem o trailovú bežeckú obuv


Canicross

Canicross (alebo dogtrekking) je typ cezpoľného behu s jedným alebo viacerými psami. Pôvodne bol canicross len mimosezónnou alternatívou tréningov pre psie záprahy, avšak veľmi rýchlo si získal popularitu a rozšíril sa po celej Európe ako samostatný šport. Od psích záprahov sa líši tým, že namiesto saní je pes pripevnený k bežcovi vodítkom, pričom bežec slúži ako vodič, ktorý usmerňuje psa pri behu hlasovými povelmi. Táto pohybová aktivita má taktiež veľa benefitov, či už pre bežca alebo pre psa. Nielenže pomáha trénovať kondíciu, je aj veľmi prospešná pre psychiku. 

 

Plemená vhodné pre canicross

Pôvodne canicross praktizovali len plemená typické pre psie záprahy, ako napríklad sibírsky husky alebo aljašský malamut. Dnes sa na canicross využívajú takmer všetky, od malých teriérov až po veľké vyžly alebo rotvajlery. Nezáleží tak na plemene, ale na zdraví a kondícii vášho psa, na základe ktorých prispôsobte intenzitu tréningov, vzdialenosť, ale aj počasie a terén, po ktorom budete behať. Taktiež nezačínajte v tomto športe, ak máte ešte len šteniatko. V závislosti od plemena sa odporúča, aby bolo staré minimálne 12-18 mesiacov.

Výbava pre beh so psom 

Canicross výbava je veľmi individuálna - čo môže niekomu vyhovovať, inému nemusí. Mala by však obsahovať isté základné prvky. Nevyhnutnosťou je pás na behanie pre bežca a postroj pre psa. Taktiež by ste si mali zaobstarať kvalitné vodítko, prípadne vodítko s naťahovacou časťou/amortizérom, ktorý výborne tlmí výkyvy a rýchlosti. 

Mám záujem o výbavu na beh so psom. 



Kadencia

Kadencia v bežeckom slovníku znamená frekvencia krokov, teda počet krokov, ktoré bežec urobí za určitý čas. Vo všeobecnosti sú kadencia a dĺžka kroku hlavnými faktormi, ktoré odlišujú rekreačných bežcov od profesionálnych atlétov. Ak chcete teda prekonávať svoje limity a priblížiť sa k atlétom, máte dve možnosti - môžete zvýšiť frekvenciu krokov alebo krok predĺžiť. Spravidla sa viac odporúča prvá možnosť. V prvom rade zvýšenie frekvencie kroku zlepší váš čas a hlavne u začiatočníkov zníži riziko úrazu, keďže dochádza k menšej záťaži pohybového aparátu. Beh s vyššou frekvenciou a menšími krokmi je taktiež úspornejší a pomôže vám zlepšiť bežeckú techniku.  

Optimálna frekvencia behu

Optimálna kadencia je pre každého bežca individuálna, keďže ju ovplyvňuje veľa faktorov ako vek, hmotnosť, fyzická zdatnosť, bežecké zručnosti a mnohé iné. Ak sa však chcete priblížiť profesionálnym atlétom, mala by sa vaša frekvencia krokov blížiť k cca 180 krokom za minútu, čo predstavuje približne 3 kroky za sekundu. Niektorí elitní bežci sú dokonca schopní zabehnúť aj s frekvenciou 200 krokov za minútu.

Zvýšenie kadencie

K zvýšeniu kadencie vám pomôžu cielené tréningy, pričom si vopred stanovte cieľovú kadenciu. Vypočítajte si svoju aktuálnu frekvenciu krokov a postupne pripočítavajte 5-10%, aby ste sa dostali na váš cieľ. Taktiež pravidelne praktizujte bežeckú abecedu. 



 

Laktát

Laktát je soľ kyseliny mliečnej, ktorá vzniká anaeróbnym štiepením glukózy, resp. rozpadom glykogénu bez prístupu kyslíka. V ľudskom tele sa malé množstvo laktátu produkuje neustále, ale pri intenzívnej fyzickej záťaži sa jeho tvorba vo svaloch

 

mimoriadne zvýši. 

 

 

Pri vysokointenzívnych bežeckých tréningoch telu nestačí kyslík ako dostatočný energetický zdroj a preto prejde do anaeróbneho režimu. Inak povedané, prekročí laktátový (anaeróbny) prah. Dochádza vtedy k anaeróbnej glykolýze, pričom vzniká kyselina mliečna a jej soli - laktát. Zvýšená hladina kyseliny mliečnej a laktátu spôsobuje narušenie rovnováhy pH vo svaloch a ich zakyslenie, čo má za následok znižovanie svalovej aktivity, svalovú bolesť, zhoršenú koordináciu alebo náhle vyčerpanie.

Laktátový prah (anaérobny prah)

Laktátový prah je intenzita cvičenia, pri ktorej sa začne v organizme tvoriť zvýšené množstvo laktátu. Inak povedané, je to maximálna intenzita, pri ktorej je ľudské telo schopné udržiavať rovnováhu medzi tvorbou a odstraňovaním laktátu v krvi. Po prekročení tohto prahu dochádza k náhlej únave, zníženej kordinácii či bolesti svalov. Vo všeobecnosti sa objaví približne pri 85 - 90 % maximálnej srdcovej frekvencie. Anaeróbnemu prahu spravidla zodpovedá koncentrácia laktátu v krvi na úrovni 4mmol/l. Laktátový prah sa dá trénovaním a zvyšovaním výkonnosti posúvať, výsledkom čoho je vyššia výdrž svalov pri intenzívnych tréningoch.

 

Šprint

Šprint (alebo šprintovanie) je beh na krátku vzdialenosť v obmedzenom časovom rozmedzí. Je charakteristický tým, že pri ňom dochádza k maximálnemu fyzickému vypätiu bežca. Na tejto hraničnej úrovni sa bežec dokáže udržať nie dlhšie ako 30 - 35 sekúnd z dôvodu nedostatočného množstva fosfokreatínu vo svaloch a zvýšenej metabolickej kyslosti v dôsledku nadmernej tvorby kyseliny mliečnej a laktátu. Práve preto sa šprintuje len na krátke vzdialenosti, aby nedošlo k zraneniam, ako napríklad k natiahnutiu či natrhnutiu svalov.

 

História šprintu

Šprint poznali už v antickom Grécku na starovekých olympijských hrách. Patrí tak medzi najstaršie prebiehajúce športové súťažné disciplíny súčasnosti. Dnes nájdeme šprint na letných olympijských hrách alebo majstrovstvách sveta, pričom sa preteká na tri vzdialenosti - 100, 200 a 400 metrov. 

Výhody šprintu

Jedným z hlavných benefitov šprintu je, že spaľuje primárne tuk a pomáha tak zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Dochádza pri ňom taktiež k nárastu svalovej hmoty, čo značne zvyšuje bazálny metabolizmus, vďaka čomu budete páliť kalórie oveľa rýchlejšie. Taktiež pozitívne vplýva na kardiovaskulárny systém a zlepšuje náladu.


Intervalový tréning

Intervalový tréning sa skladá z viacerých krátkych, ale fyzicky náročných cvikov, ktoré sa striedajú s odpočinkom počas celého tréningu. Spravidla trvá približne 15 - 30 minút, pričom aktívna a pasívna doba je u každého iná. U začínajúcich športovcov sa odporúča pomer 1:3. Ak však chcete, aby intervalový tréning bol čo najúčinnejší, mali by ste sa pri ňom priblížiť k pomerom 1:2 alebo 1:1. Aby bolo intenzívne cvičenie účinné, je taktiež dôležité sledovať si tep. Ten by mal byť pri intenzívnych cvičeniach na úrovni 80% maximálnej srdcovej frekvencie a pri intervaloch oddychu medzi 50 - 60% maxima. S intervalovými tréningami to však netreba preháňať, keďže si môžete aj ublížiť. Bohato stačí, ak sa praktizuje 2 - 3-krát do týždňa. Ak ste začínajúci športovec, postačí aj raz do týždňa, aby ste predišli nechceným zraneniam 

Výhody intervalového tréningu

Intervalový tréning zvyšuje bazálny metabolizmus, a tak vaše telo efektívne spaľuje tuky aj 24 hodín po tréningu. Okrem spaľovania tukov, vysoko intenzívne cvičenie pomáha zlepšiť kondíciu a výkonnosť. Ďalším benefitom je, že ho môžete vykonávať takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Taktiež má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém.