Canicross

Canicross (alebo dogtrekking) je typ cezpoľného behu s jedným alebo viacerými psami. Pôvodne bol canicross len mimosezónnou alternatívou tréningov pre psie záprahy, avšak veľmi rýchlo si získal popularitu a rozšíril sa po celej Európe ako samostatný šport. Od psích záprahov sa líši tým, že namiesto saní je pes pripevnený k bežcovi vodítkom, pričom bežec slúži ako vodič, ktorý usmerňuje psa pri behu hlasovými povelmi. Táto pohybová aktivita má taktiež veľa benefitov, či už pre bežca alebo pre psa. Nielenže pomáha trénovať kondíciu, je aj veľmi prospešná pre psychiku. 

 

Plemená vhodné pre canicross

Pôvodne canicross praktizovali len plemená typické pre psie záprahy, ako napríklad sibírsky husky alebo aljašský malamut. Dnes sa na canicross využívajú takmer všetky, od malých teriérov až po veľké vyžly alebo rotvajlery. Nezáleží tak na plemene, ale na zdraví a kondícii vášho psa, na základe ktorých prispôsobte intenzitu tréningov, vzdialenosť, ale aj počasie a terén, po ktorom budete behať. Taktiež nezačínajte v tomto športe, ak máte ešte len šteniatko. V závislosti od plemena sa odporúča, aby bolo staré minimálne 12-18 mesiacov.

Výbava pre beh so psom 

Canicross výbava je veľmi individuálna - čo môže niekomu vyhovovať, inému nemusí. Mala by však obsahovať isté základné prvky. Nevyhnutnosťou je pás na behanie pre bežca a postroj pre psa. Taktiež by ste si mali zaobstarať kvalitné vodítko, prípadne vodítko s naťahovacou časťou/amortizérom, ktorý výborne tlmí výkyvy a rýchlosti. 

Mám záujem o výbavu na beh so psom. 

Poradí vám Patrik
Poradí vám Patrik

Otázky k behu, výberu a nákupu

Po - Pia: 9:30 - 18:00