Kadencia

Kadencia v bežeckom slovníku znamená frekvencia krokov, teda počet krokov, ktoré bežec urobí za určitý čas. Vo všeobecnosti sú kadencia a dĺžka kroku hlavnými faktormi, ktoré odlišujú rekreačných bežcov od profesionálnych atlétov. Ak chcete teda prekonávať svoje limity a priblížiť sa k atlétom, máte dve možnosti - môžete zvýšiť frekvenciu krokov alebo krok predĺžiť. Spravidla sa viac odporúča prvá možnosť. V prvom rade zvýšenie frekvencie kroku zlepší váš čas a hlavne u začiatočníkov zníži riziko úrazu, keďže dochádza k menšej záťaži pohybového aparátu. Beh s vyššou frekvenciou a menšími krokmi je taktiež úspornejší a pomôže vám zlepšiť bežeckú techniku.  

Optimálna frekvencia behu

Optimálna kadencia je pre každého bežca individuálna, keďže ju ovplyvňuje veľa faktorov ako vek, hmotnosť, fyzická zdatnosť, bežecké zručnosti a mnohé iné. Ak sa však chcete priblížiť profesionálnym atlétom, mala by sa vaša frekvencia krokov blížiť k cca 180 krokom za minútu, čo predstavuje približne 3 kroky za sekundu. Niektorí elitní bežci sú dokonca schopní zabehnúť aj s frekvenciou 200 krokov za minútu.

Zvýšenie kadencie

K zvýšeniu kadencie vám pomôžu cielené tréningy, pričom si vopred stanovte cieľovú kadenciu. Vypočítajte si svoju aktuálnu frekvenciu krokov a postupne pripočítavajte 5-10%, aby ste sa dostali na váš cieľ. Taktiež pravidelne praktizujte bežeckú abecedu. 


Poradí vám Patrik
Poradí vám Patrik

Otázky k behu, výberu a nákupu

Po - Pia: 9:30 - 18:00