Šprint

Šprint (alebo šprintovanie) je beh na krátku vzdialenosť v obmedzenom časovom rozmedzí. Je charakteristický tým, že pri ňom dochádza k maximálnemu fyzickému vypätiu bežca. Na tejto hraničnej úrovni sa bežec dokáže udržať nie dlhšie ako 30 - 35 sekúnd z dôvodu nedostatočného množstva fosfokreatínu vo svaloch a zvýšenej metabolickej kyslosti v dôsledku nadmernej tvorby kyseliny mliečnej a laktátu. Práve preto sa šprintuje len na krátke vzdialenosti, aby nedošlo k zraneniam, ako napríklad k natiahnutiu či natrhnutiu svalov.

 

História šprintu

Šprint poznali už v antickom Grécku na starovekých olympijských hrách. Patrí tak medzi najstaršie prebiehajúce športové súťažné disciplíny súčasnosti. Dnes nájdeme šprint na letných olympijských hrách alebo majstrovstvách sveta, pričom sa preteká na tri vzdialenosti - 100, 200 a 400 metrov. 

Výhody šprintu

Jedným z hlavných benefitov šprintu je, že spaľuje primárne tuk a pomáha tak zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Dochádza pri ňom taktiež k nárastu svalovej hmoty, čo značne zvyšuje bazálny metabolizmus, vďaka čomu budete páliť kalórie oveľa rýchlejšie. Taktiež pozitívne vplýva na kardiovaskulárny systém a zlepšuje náladu.

Poradí vám Dávid
Poradí vám Dávid

Otázky k behu, výberu a nákupu

Po - Pia: 9:30 - 18:00