na_co_nezabudnut_pri_bezeckej_vybave

Začínate behať? Nepodceňujte základnú výbavu!

Ak ste začiatočník, zlá obuv môže spôsobiť, že beh Vás prestane veľmi skoro baviť, alebo začne bolieť. Pri výbere musíte v prvom rade zohľadniť POVRCH, na ktorom budete behať.Podľa toho sa bežecká obuv delí na dve skupiny.Prvou skupinou je obuv "TRAILOVÁ" (tiež offroad, alebo cross) a druhou obuv na PEVNÉ POVRCHY.Trailová obuv sa vyznačuje ...
Výbava bežca26.09.2023 13:54:48

Ak ste začiatočník, zlá obuv môže spôsobiť, že beh Vás prestane veľmi skoro baviť, alebo začne bolieť. Pri výbere musíte v prvom rade zohľadniť POVRCHna ktorom budete behať.

Podľa toho sa bežecká obuv delí na dve skupiny.

Prvou skupinou je obuv "TRAILOVÁ" (tiež offroad, alebo cross) a druhou obuv na PEVNÉ POVRCHY.
Trailová obuv sa vyznačuje lepším dezénom, ale môže byť tiež viac vode odolná a prispôsobená pre spevnenie chodidla. Ako už jej názov napovedá, je určená na beh v lese, na tráve a všade mimo spevnených povrchov.

Bežecká obuv pre spevnené povrchy je upravená na čo najnižšiu hmotnosť a odpruženie chodidla pre zabráneniu poškodenia kĺbov. Ďalšími kritériami, ktoré tiež nesmiete opomenúť pri výbere obuvi je tvar chodidla, celková hmotnosť a počet nabehaných kilometrov. 


Ponožky

Správne bežecké ponožky do značnej miery predurčujú pohodlie Vašej nohy v topánke! Švy či záhyby v topánke môžu spôsobovať nepohodlie a spôsobiť otlaky, odreniny, či pľuzgiere. Správne ponožky sú preto na niekoľkých miestach spevnené, aby sa tomu predišlo. Bežecká obuv a bežecké ponožky sú nerozluční "kamaráti". Radosť z kvalitnej a drahej bežeckej obuvi môžu pokaziť práve nesprávne zvolené ponožky, preto ich výberu treba venovať náležitú pozornosť.


Spodné prádlo

Pre spodné prádlo platí v prvom rade zásada pohodlnosti. Musí dobre sedieť a v žiadnom prípade nesmie obmedzovať pohyb. Pri dlhšom behu (alebo turistickom pochode) sa spodné prádlo zvykne zhŕňať na vnútornej strane stehien a spôsobovať tak odreniny na pokožke. Aby ste sa vyhnuli tejto nepríjemnosti je preto dobré si stehná pred behom namazať, alebo vopred prelepiť leukoplastom. Rovnako sa odporúča používať na dlhší beh prádlo, ktoré už bolo niekoľkokrát prané a je už teda odskúšané.


Tričko

Výber trička závisí najmä od toho, či ho použijete ako jedinú vrstvu oblečenia na hornú časť tela, alebo ako spodné prádlo. 
Pokiaľ plní funkciu spodného prádla, je jeho najdôležitejšou vlastnosťou schopnosť odvádzať pot od tela a udržať Vás tak v suchu. 
V lete však tričko vo väčšine prípadov plní funkciu jedinej vrstvy na hornej časti tela. Musí teda byť pohodlné, vzdušné a po spotení sa nesmie lepiť na telo. Z praktickej stránky poteší, pokiaľ má dres, či tričko bezpečné vrecká na MP3, kľúče, iontovú tabletku, doklady, či malý pršiplášť. Dôležité sú tiež reflexné prvky, ktoré Vám pri zníženej viditeľnosti môžu dokonca zachrániť život.

 

Krátke nohavice

Pri letnom behu používa väčšina bežcov bežecké trenírky, alebo elastické nohavice. Výber je na na samotnom bežcovi. Výhodou trenírok je ľahkosť, vzdušnosť a sloboda. Elastické nohavice naproti tomu pri behu nezavadzajú a zabraňujú odieraniu kože z vnútornej strany stehien.


Bežecká bunda do dažďa

Pokiaľ sa chystáte vybehnúť von aj keď počasie hrozí dažďom, je dobré mať v zálohe vetrovku, ktorá je schopná Vás pred dažďom ochrániť. Pri výbere takejto vetrovky treba dbať hlavne na to, aby mala možnosť termoregulácie (napr. zips vpredu, alebo rozopínateľné podpazušie), zapínateľné vrecká na doklady, či kľúče a poteší tiež odnímateľná kapucňa. V dnešnej dobe sa už na trhu objavujú aj nazvime ich "instantné bundy", alebo pršiplášte - sú zbalené do malých a spratných balení, takže nie je problém vziať ich s sebou do vrecka dresu, či ľadvinky. Rovnako ako pre tričko, či kraťasy, sú vítané reflexné prvky.


Bežecká šiltovka

Pokrývka hlavy je v lete dôležitá pre prípad prudkého slnka. Časy, kedy ľudia mohli byť bez rizika celý deň na slnku, sú už dávno preč. Dnes je preto dôležité chrániť svoju hlavu pred priamim slnečným svetlom. Rovnako dôležité sú aj kvalitné slnečné okuliare

Poradí vám Patrik
Poradí vám Patrik

Otázky k behu, výberu a nákupu

Po - Pia: 9:30 - 18:00