Naša predajňa je od PONDELKA 19.4 opäť OTVORENÁ v štandartných otváracích hodinách: Po-Pi 10h - 18h a So 9h - 12h. Tešíme sa na Vás. 

Ako vybrať bežeckú bundu

Bežecká bunda nepochybne patrí do výbavy každého bežca. Bez nej sa počas zimy, chladnej jesene či jari jednoducho nezaobídeme. Vďaka širokej ponuke rôznych značiek a technológii je iste zložité vybrať si to pravé orechové. Nájsť takú bežeckú bundu, v ktorej sa nebudeme extrémne potiť, bude dobre dýchať a zároveň nás bezpečne ochráni pred nepriazňou počasia, znie síce jednoducho, avšak realizácia býva omnoho ťažšia. Kedže my v bezeckepotreby.sk radi skúšame a testujeme, pokúsime sa Vám v tom spraviť aspoň trošku jasno. 

V prvom rade odporúčame vyberať bežeckú bundu od značiek, ktoré sa behu skutočne venujú. Dôvod je jednoduchý. Majú potrebnú hrúbku, či skôr tenkosť, neponúkajú strihy ktoré pri behu prekážajú a neumiestňujú napr. odvetrávacie zipsy pod pazuchu. Keď už vieme od koho, poďme na jednotlivé technológie. 

Dôležitými údajmi pri bežeckej bunde sú:  vodeodolnosť / vetruodolnosť a priedušnosť.

Celé to zahŕňa slovné spojenie "ochrana pred nepriazňou počasia". A tu sa väčšinou skrýva celá alchýmia správneho výberu. Najjednoduchšie z pohľadu výrobcu je ponúknuť bežeckú bundu s vysokým vodným stĺpcom (vodeodolnosťou). Toto je ale len jedna strana mince. Tou druhou je priedušnosť. Platí, že obe čísla (vodeodolnosti a priedušnosti) by mali mať rovnakú hodnotu. Napr. v prípade vodeodolnosti 20 000 mm vodného stĺpca by mala byť priedušnosť 20 000 g/m2 za 24h. Existujú dokonca verzie, kde je priedušnosť vyššia ako vodeodolnosť, čo je výborné znamenie a vizitka výrobcu. Takto nás prekvapil Inov-8 s ich Raceshell Jacket, kde z parametra "10 na 10" stúpol na 13 000 mm vodného stĺpca a 20 000 g/m2 priedušnosti.
Pri membránach je to z hľadiska čísel náročnejšie. Napr. Gore-Tex na svojich výrobkoch vodný stĺpec a ani priedušnosť neudáva. Zo starších dát však platí, že sa pohybujú na hranici 30 000+, čo sú výborné čísla.

Pri membráne Gore Windstopper môžeme dokonca povedať o lepšom čísle priedušnosti, avšak vodeodolnosť klesá niekde k hranici 15 000mm. Pre lepšiu predstavu o priedušnosti a jej dôležitosti aspoň pár základných údajov. Počas chôdze telo vyprodukuje v rozmedzí 5 000 až 10 000 g/m2 za 24h. Avšak pri behu je to 20 000 až 28 000 g/m2 za 24h. Práve preto je údaj o priedušnosti rovnako dôležitý ako samotná vodeodolnosť. Z vlastnej skúsenosti membránu Gore-Windstopper odporúčam ako tú najlepšiu verziu pre milovníkov behu, práve vďaka výbornej priedušnosti a čiastočnej vodeodolnosti. 

A ako sa "primerane" potiť

Štandartne je to vec hrúbky materiálu v kombinácii s membránou. Nesúhlasím s vyjadreniami typu: Gore-Tex nechcem, pod tým sa potím ako v pršiplášti, či ten nechcem, lebo vôbec nedýcha. Ako sa hovorí "pod bežeckú bundu sa treba vedieť obliecť". A to isté platí aj pri membráne Gore-Tex, či Gore Windstopper. 

Zimu a chlad znášate horšie 

Ak počas behu potrebujete lepšiu izoláciu, zvoľte materiál softshell v kombinácii s membránou Gore-Windstopper. Aj v skutočne chladných dňoch to "ubežíte" na 3 vrstvách a pri ich dobrom výbere sa zimy iste báť nemusíte. Ak sú ale vaše výbehy naozaj bez ohľadu na počasie, prípadne ďaleko cez jednu hodinu a chcete mať istotu že nepremoknete, zvoľte bežeckú bundu s membránou Gore-Tex. 

Potím sa ako kôň

Pre Vás "horkokrvných" platí, že lepším materiálom bude Activeshell. Je omnoho tenší, teda s menšou izoláciou čím samotné teplo nemusí "prekonávať" toľko prekážok. Alternatívou môže byť tenká verzia softshell v kombinácii s čiastočným pokrytím bundy membrány. Napr. značka Gore to nazýva Partial Jacket. Na jednej strane tým zabezpečíte priedušnosť (vďaka početným plochám bez membrány), avšak zároveň budete "pod ochranou" membrány a to hlavne v oblasti ramien, vrchnej časti rukávou či chrbta. 

Alfou a omegou zimného bežeckého oblečenie je správne vrstvenie a výber jednotlivých vrstiev. Ak ste u nás túto tému prehliadli, iste sa k tomuto článku vráťte. Bez potenia to jednoducho nepôjde, ale všetko musí mať svoju mieru tak, aby ste si vy, športovec, mohli užívať beh a ten skvelý pocit, ktorý Vám beh prináša. 

Veľa behu a málo potu praje Váš bežecký špecialista 
Matej