ako_spravne_vybrat_bezecku_obuv_na_trening

Ako vybrať správnu bežeckú obuv?

Pri behu je najdôležitejšie klásť dôraz na to hlavné - správnu bežeckú obuv. Či už ste úplný začiatočník, alebo skúsený "harcovník", iste mi dáte za pravdu ak poviem, že výber správnej obuvi vie byť niekedy pekná "alchýmia". V tomto článku sa pozrieme na chyby, ktoré pri výbere bežeckej tréningovej obuvi robíme a čo urobiť pre to, aby naše hltače ...
Tréning12.01.2024 13:55:31

Pri behu je najdôležitejšie klásť dôraz na to hlavné - správnu bežeckú obuv. Či už ste úplný začiatočník, alebo skúsený "harcovník", iste mi dáte za pravdu ak poviem, že výber správnej obuvi vie byť niekedy pekná "alchýmia". V tomto článku sa pozrieme na chyby, ktoré pri výbere bežeckej tréningovej obuvi robíme a čo urobiť pre to, aby naše hltače kilometrov spĺňali všetky naše kritéria. Tréningová bežecká obuv je určená na objemy - to znamená veľa kilometrov, ale hlavne veľa pohodlných kilometrov.

1. Päta 

Pätová časť by pri skúšaní mala byť v maximálnom pohodlí. Každá iritácia, ktorá vyvoláva pocit nepohodlnosti, či diskomfortu sa pri behu znásobí. Niekedy si človek povie, že si na to zvykne, čo sa síce môže stať, ale neodporúčame sa na to spoliehať. Veľa zákazníkov nemá rado pocit, keď sa im päta vyzúva. Tu treba rozlišovať medzi drobným pohybom a vyzúvaním. Drobný pohyb smerom von je v pohode, ale určite by sa nemala päta úplne voľne pohybovať. Dôležité je dbať na to, aby noha v bežeckej topánke mala svoj priestor.  

Naša rada: Drvivá väčšina bežeckej obuvi má pri šnurovaní navyše jeden pár dierok - tými môžeme prevliecť šnúrky a zabezpečit tým lepšiu fixáciu päty v bežeckej obuvi

2. Priehlavok 

Priehlavok by mal podobne ako pri päte dobre sadnúť. Treba dbať na to, aby však nebol veľmi stiahnutý a nebránil prietoku krvi v chodidle, pretože to dokáže spôsobiť viac škody než úžitku. V dnešnej dobe veľa výrobcov bežeckej obuvi zvršok inovuje a vybavuje rôznymi technológiami, aby bol čo najpohodlnejší, no zároveň čo najlepšie kopíroval tvar chodidla.

Naša rada: Pokiaľ v inak dobre sediacej topánke cítiť pri priehlavku v niektorom bode prílišný tlak, stačí skúsiť zmeniť spôsob šnurovania, resp. nešnurovať topánku úplne natesno. Pokiaľ nepomôže ani toto, je lepšie siahnuť po inom bežeckom modeli.

3. Šírka

Celkový "feeling" zo šírky topánky by ste mali mať hneď ako si ju obujete. Ak je topánka príliš úzka, pravdepodobne budete cítiť, že malíček sa nachádza celkom na hrane stielky a zvršku. V tomto prípade je lepšie siahnuť po inom modeli, resp. ísť s veľkosťou o číslo vyššie. Ideálne široká topánka je taká, v ktorej môžete chodidlom jemne pohybovať zo strany na stranu, a nedostanete sa chodidlom za hranu stielky. Tu však treba brať na ohľad aj zvyk bežca. Niektorí sú zvyknutí, alebo im je príjemnejšie, ked je topánka užšia a majú nad ňou väčšiu kontrolu - toto sa hodí najmä pri trailovej obuvi.

Naša rada: Skúste si s prstami na nohe zahrať na "piáne", Pokiaľ vás v tom neobmedzuje zvršok a dokážete slobodne hýbať prstami, tak je šírka zvolená správne.

4. Hmotnosť

Pravda, každý by chcel, aby jeho topánka vážila čo najmenej. V ľahkej bežeckej topánke sa predsa dá bežať dlhšie, ľahšie a pohodlnejšie, všakže? Omyl! Nižšia hmotnosť znamená menej materiálu a menej materiálu zase znamená menej tlmenia. Nehovoriac o tom, že menej materiálu znamená aj kratšiu životnosť. Zaiste, pri prvých pár kilometroch možno tlmenie chýbať nebude, no po čase bude absencia tlmenia citeľná a nohy, ktoré musia tlmiť nárazy namiesto tenisiek o sebe dajú vedieť. Nechajme teda radšej ľahučké "raceové" topánky závodníkom :)

Naša rada: Nebojte sa zvoliť bežeckú obuv so zopár desiatkami gramov navyše. Počas behu ich možno ani nepocítite a nohy sa vám na konci dňa poďakujú za komfort a dostatočnú mieru tlmenia. 

5. Veľkosť

Prichádzame k najdôležitejšiemu kritériu výberu správnej obuvi - veľkosti. Pri bežeckej obuvi musí byť po dôkladnom zašnurovaní v prednej časti chodidla dostatok miesta. Vo všeobecnosti sa hovorí o 5-7mm. Tu však záleží aj od vzdialeností, v ktorých chceme naše bežecké výjazdy podnikať. Pri 5km výkluse nepotrebujeme až tak veľa miesta ako pri pokuse o osobák na maratóne. Treba brať v ohľad aj to, že pri behu zvykne chodidlo napuchnúť, zväčšiť svoj objem - niekomu menej, niekomu viac. Spomínaných 5-7mm by sme však mali mať vpredu k dispozícii vždy. Dobre si to overíme pri skúšaní, keď zodvihneme od zeme pätu a prenesieme váhu na špičku. Palec, resp. najdlhší prst na nohe by nemal dotýkať prednej stielky. Pokiaľ je palec natlačený na stielke, no neprekáža vám to, pretože stielka je mäkkučká, môže sa stať, že vám to zrátajú zbehy dole kopcom. Nikto z nás predsa nechce mať čierne palce.

Z vlastných skúseností vieme, že najväčší problém s týmto majú ženy, ale nebojte sa baby, nikto pri behu neuvidí, že máte topánku o centimeter väčšiu oproti vašej bežnej vychádzkovej obuvi! Tá sa vám za to odmení vyšším komfortom a svetlou farbou nechtov. :)

Naša rada: Na zem ku stene položte papier veľkosti A4, postavte sa naň a priložte nohu pätou tak, aby sa opierala o stenu. Poproste niekoho, aby ceruzkou zaznačil dĺžku chodidla na papier. Potom pravítkom odmerajte vzdialenosť v centimetroch, pripočítajte 5-7mm a vo veľkostných tabuľkách si nájdite vzdialenosť v CM - podĺa tohto zvoľte správne číslo vašej obuvi. Meranie odporúčame robiť večer, keď je noha naliata krvou, nie ráno, alebo po vstávaní, kedy je ešte "fresh" pred celým dňom.

Pár príkladov: 
Dĺžka chodidla - 25cm - odporúčame ísť do veľkosti ktorá zodpovedá dĺžke 26cm. Svoje spraví aj ponožka
Dĺžka chodidla - 24,8 - odporúčame ísť do veľksoti 25,5cm. Pokiaľ viete, že máte trochu širšie chodidlo, resp. že vám pri behu puchne noha kúsok viac, odporúčame veľkosť ktorá zodpovedá veľkosti 26cm. 
Dĺžka chodidla - 25,2 - Tu je to jasné, najlepšia veľkosť bude tá, ktorá zodpovedá dĺžke 26cm.

POZOR: Čo značka, to iné číslovanie! To že vaša veľkosť v značke Inov-8 je EU44, neznamená, že taká istá veľkosť vám bude dobrá pri ASICSe, či Hoke

V prípade, že si ani po prečítaní tohto článku nebudete vedieť rady s výberom tej správnej veľkosti, stačí nám zavolať, prípadne napísať alebo Vám s výberom poradíme v našich predajniach. 

Robert 
bezeckepotreby.sk
 

Poradí vám Patrik
Poradí vám Patrik

Otázky k behu, výberu a nákupu

Po - Pia: 9:30 - 18:00